Jak prawidłowo rozliczyć zysk w spółce z o.o.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 10 maja 2024
Starszy mężczyzna ze zwojem papierów z drukarki
Pytanie: Jak prawidłowo rozliczyć zysk w spółce z o.o.? Podatek dochodowy od zysku spółki i dywidendy zostały wypłacone. Jakie podatki trzeba zapłacić?
Odpowiedź:

W uzasadnieniu opisanie rozliczenia dywidendy w podatku dochodowym.

Wypłata dywidendy jest opodatkowana podatkiem dochodowym. Podatnikiem jest udziałowiec spółki z o.o. Jeśli udziałowcem jest osoba fizyczna, to dywidenda jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), zaś jeśli udziałowcem jest osoba prawna, np. inna spółka kapitałowa, to dywidenda jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Płatnikiem podatku, czyli podmiotem, którego obowiązkiem jest wyliczenie podatku dochodowego, jego pobranie i wpłacanie do urzędu skarbowego jest spółka z o.o. wypłacająca dywidendę.

Przychód z tytułu dywidendy powstaje z chwilą wypłacenia dywidendy. Natomiast jego wpłata do urzędu skarbowego przez płatnika powinna nastąpić do 20-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dywidenda została opłacona w przypadku udziałowców będących osobami fizycznymi. Natomiast, gdy udziałowcem, którym została wypłaca dywidenda jest osoba prawna opodatkowana CIT to podatek należy wpłacić do 7 dnia następnego miesiąca.

W przypadku wypłaty dywidendy występuje tylko przychód. Nie ma kosztów uzyskania przychodów zmniejszających przychody.

Stawka podatku wynosi 19%. Jednakże możliwe jest zastosowanie stawki niższej wynikającej z właściwej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Ma to miejsce wtedy, gdy udziałowiec ma miejsce zamieszkania bądź siedzibę w innym kraju niż Polska, a spółka z o.o. wypłacająca dywidendę posiada ważny certyfikat rezydencji udziałowca.

Zamiast zapłaty podatku może mieć miejsce zwolnienie od niego. Ma to miejsce wtedy, gdy udziałowiec będący osobą prawną, np. inną spółką posiada przynajmniej 10% procent udziałów w kapitale spółki z o.o. nieprzerwanie przez okres 2 lat.

Spółka z o.o. jako płatnik ma obowiązek sporządzenia dla udziałowców oraz urzędów skarbowych wymaganych informacji. Jeśli udziałowiec będący osobą fizyczną ma miejsce zamieszkania w Polsce, to sporządza się PIT-11, jeśli ma obcą rezydencję, to sporządza się informację IFT-1R. W terminie do końca lutego następnego roku podatkowego trzeba przekazać informację IFT-1R udziałowcowi oraz urzędowi skarbowemu.

Natomiast PIT-11 udziałowcowi przekazuje się do końca lutego następnego roku, zaś urzędowi skarbowemu do końca stycznia następnego roku. Ponadto, spółka z o.o. sporządza deklarację PIT-8AR, którą przekazuje do urzędu skarbowego do końca stycznia następnego roku.

W sytuacji, gdy spółka z o.o. wypłacała na rzecz podatników CIT, to jest zobowiązana do sporządzenia deklaracji CIT-6R dla podatników mających siedzibę w Polsce oraz deklarację IFT-2R dla udziałowców zagranicznych. Jeśli udziałowiec był zwolniony od CIT z uwagi na fakt posiada przynajmniej 10% udziałów w kapitale zakładowym spółki z o.o. nieprzerwanie przez dwa lata, to należy sporządzić deklarację CIT-AR. Deklaracje należy przekazać jedynie do urzędu skarbowego.

Nie przekazuje się ich udziałowcom. Deklaracje należy przekazać do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku.

Autor:

Jakub Rychlik

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).

Nr 255 Czerwiec 2024

Nr 255 Czerwiec 2024
Dostępny w wersji elektronicznej