Jakie kryteria trzeba spełnić, aby trzeba było składać zeznanie o cenach transferowych

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 10 kwietnia 2024
kobieta trzyma dokumenty
Pytanie: Jakie kryteria w 2023 roku trzeba było spełnić, aby teraz trzeba było zrobić zeznanie o cenach transferowych? Jest spółka z o.o., i spółka jawna. Udziałowiec spółki jawnej jest też udziałowcem spółki z o.o. Miedzy tymi firmami jest świadczenie usług weterynaryjnych. Spółka z o.o. jest kliniką, a spółka jawna zrzesza lekarzy weterynarzy. Czy mogę prosić o info, jaka kwota powoduje, że należy sporządzić raport z cen transferowych? Drugi przykład, to spółka z o.o. drukarnia, gdzie jest jeden udziałowiec w 100% i jego JDG, gdzie w ramach JDG świadczył usługi dla tej sp. z o.o. Jakie tu muszą zajść kryteria wielkości transakcji?
Odpowiedź:

Obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych spoczywa na podmiotach, które są wobec siebie podmiotami powiązanymi i gdy roczna wartość transakcji usługowych pomiędzy tymi podmiotami przekroczyła 2 mln PLN euro. Ponadto, gdy istnieje obowiązek sporządzenia dokumentacji, to trzeba jeszcze informację o cenach transferowych do urzędu skarbowego. Obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych spoczywa na podmiotach powiązanych. Zanim, więc odpowiem na pytanie dotyczące progu kwotowego realizowanych transakcji, to w pierwszej kolejności należy ustalić, czy spółka z o.o. oraz spółka jawna są podmiotami powiązanymi (1) oraz czy spółka z o.o. oraz jej jedyny udziałowiec będący osobą fizyczną (2) również są podmiotami powiązanymi.

Ad. 1

Podmiotami powiązanymi są podmioty, na które wywiera znaczący wpływ ten sam inny podmiot (art. 23m ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o PIT). Chodzi tutaj o sytuację, w której podmiot trzeci wywiera znaczący wpływ na pierwszy podmiot i drugi podmiot, a transakcja jest realizowana pomiędzy podmiotem pierwszym a drugim. Jeśli zatem istnieje podmiot, który wywiera znaczący wpływ jednocześnie na spółkę jawną oraz na spółkę z o.o., to wówczas te dwie spółki będą ze sobą podmiotami powiązanymi.

Pojęcie znaczącego wpływu zostało uregulowane w art. 23m ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się m.in.:

  • posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

- udziałów  w kapitale lub

- praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

- udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub

  • faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

Jeśli zatem przynajmniej jedna osoba fizyczna będąca udziałowcem spółki z o.o. posiada przynajmniej 25% udziałów w kapitale tej spółki oraz jej udział w zysku w spółce jawnej jako jej wspólnika wynosi przynajmniej 25%, to spółka z o.o. oraz spółka jawna są wobec siebie podmiotami powiązanymi.

Ad. 2

Podmiotami powiązanymi są dwa podmioty, z których jeden wywiera na drugi znaczący wpływ (art. 23m ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o PIT). Pojęcie znaczącego wypływu zostało zacytowane wyżej. W związku z tym, iż osoba fizyczna posiada więcej niż 25% udziałów w kapitale spółki z o.o., to udziałowiec i spółką są wobec siebie podmiotami powiązanymi.

Podmioty powiązane mają obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, jeśli dla świadczonych usług został przekroczony próg dokumentacyjny w wysokości 2 mln zł. Jest to kwota netto, co potwierdzają organy podatkowe (zob. zmiana interpretacji indywidualnej wydana przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 24 maja 2019 r., nr DPP13.8221.24.2019.GTM).

Autor:

Jakub Rychlik

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej